Skrytá autorita

Skrytá autorita Kniha Skrytá autorita: iracionalita a dav v člověku vyšla v listopadu 2011 u nakladatelství Dybbuk. Kniha staví jazykovou analýzu iracionality do širších souvislostí - jejími dalšími tématy je vznik a evoluce náboženské a politické víry, skupinové myšlení a hledání způsobů, jak rozpoznat skupinovou iracionalitu. Zde je ukázka textu.

V knize naleznete podrobnější výsledky jazykové analýzy a srovnání různého stupně iracionality. Vedle českých a zahraničních politických stran, církví a spolků zde naleznete analýzy proslovů českých předsedů vlády v poslanecké sněmovně, srovnání úrovně jejich demagogičnosti i výpočet jejich slovní zásoby.

Kniha nabízí komplexní pohled na náboženskou i politickou víru, a to především z pohledu jejího vztahu k lidské meziskupinové agresivitě. Část knihy je věnována nejednoznačnému vztahu víry na jedné straně a spiritualitě, umění a zábavě, sexualitě, meziskupinové spolupráci a vědě na straně druhé.

Jsem vděčný nakladatelství Dybbuk za velmi důstojnou podobu knihy: prošla pečlivou redakcí, publikována byla v pevné vazbě, dle mého názoru s velmi povedenou obálkou a je oživena řadou fotografií.

Kniha byla zařazena mezi mezi Tipy týdne serveru idnes.cz, tipy pořadu Knižní svět České televize a tipy knihkupectví artforum.sk.

Psycholožka Pavla Koucká ve svém článku na webu psychologie.cz knihu označila za pozoruhodně komplexní dílo. Za velice potřebnou knihu ji ve své recenzi na Neviditelném psu považuje spisovatel Jan Kovanic.

Knihu doporučují Milan Štajer na webu časopisu XB-1 a Josef Zbořil ve dvou článcích na svém blogu.

V recenzi uveřejněné v příloze Kavárna deníku MF DNES 10. 3. 2012 (k přečtení též na serveru iliteratura.cz) knihu oceňuje kulturolog Jan Lukavec.

Spisovatel a popularizátor vědy František Houdek píše: "Petrákova hypotéza je navíc obecná; ostatní pokusy osvětlit vznik schopnosti víry zpravidla začínají u náboženství, což je podle mě až další stadium, vyžadující přece jen pokročilejší myšlení."

V recenzi v časopisu Vesmír (2013/1) o knize píše profesor Milan Nakonečný: "Potěší čtenáře, zaujatého nevšedním a přece tak v životě nezřídka naléhavě se projevujícím problémem víry tím, že fenomén víry důkladně analyzuje."


Počítadlo.cz
[CNW:Counter]